Projekt krajobrazu we współpracy z uczniami szkoły architektury krajobrazu Artakademia

Kilka poprzednich pokoleń właścicieli prywatnych domów było zmuszonych traktować podwórko jako główne źródło pożywienia i zimowego zaopatrzenia. To utylitarne podejście tłumaczyło wygląd miejsca, zaaranżowanego na zasadzie wzorowego kołchozu.

Tam, gdzie większość czasu spędzano w pracy, za miejsce odpoczynku uznano plac zabaw przy grillu i huśtawkę dla dzieci na gałęzi.

Projekt ten został przygotowany wspólnie z uczniami szkoły rysunku architektury krajobrazu Artakademia: https://artakademia.com/kurs-rysunku-na-architekture/architektura-krajobrazu

Absolwenci warsztatów wzięli udział w projekcie krajobrazowym bezpłatnie. Stworzyliśmy plan ogólny, rysunki, modele. Bezpośrednia budowa na placu budowy została wykonana przez naszą spolka.

Później uprawa warzyw i jagód na skalę przemysłową straciła na znaczeniu. Na pierwszy plan wysunęła się chęć uszlachetnienia ziemi wokół domu, uczynienia z tego miejsca miejsca, w którym chce się odpocząć i cieszyć się miłą dla oka atmosferą.

Zagospodarowanie terenu pomoże w przebudowie (jeśli strona ma wiele lat) lub zaoferuje oryginalną wersję urządzenia nowo nabytej działki, biorąc pod uwagę charakterystykę krajobrazu i Twoje życzenia.Projekt krajobrazu we współpracy z uczniami szkoły architektury krajobrazu Artakademiya

Co to jest projekt krajobrazu witryny; zadanie i cel projektu

Zadaniem projektowania krajobrazu jest stworzenie wygodnej przestrzeni mieszkalnej, która najlepiej pasuje do gustów i stylu życia właścicieli. Projektowanie krajobrazu pomoże racjonalnie przekształcić terytorium terenu, prawidłowo rozdzielić strefy zabudowy, rekreacji i terenów zielonych.

Aby stworzyć harmonijny projekt krajobrazu, potrzebujesz nie tylko doskonałego smaku, ale także specjalnej wiedzy popartej doświadczeniem. Prace rozpoczynają się od zdefiniowania koncepcji stylistycznej krajobrazu. Aby projekt witryny był wysokiej jakości, co oznacza, że ​​optymalnie wykorzystuje pieniądze, siły, materiały i czas, cechy terytorium są dokładnie badane.

Projekt krajobrazu terenu jest wynikiem złożonej wieloetapowej pracy; może dać wizualną reprezentację ostatecznego wyglądu podwórka.

Ważne cechy witryny

Fizyczne cechy terenu mogą wpłynąć na ostateczny wygląd projektu. Oprócz obszaru i cech reliefu obejmują:

  • cechy geologiczne, hydrogeologiczne, sejsmologiczne;
  • dostępność mediów i odległość do nich;
  • drogi i drogi dojazdowe;
  • ochrona terytorium.

Etapy projektowania i elementy zagospodarowania terenu działki

Zanim terytorium otaczające dom będzie przyjemne dla oczu właścicieli, projekt witryny zostanie wykonany na papierze. Obejmuje część obowiązkową – pakiet dokumentacji projektowej zapewniającej jakość wykonania prac oraz część indywidualną w zależności od zagospodarowywanego terenu. Podczas pracy nad projektem organizacja kieruje się istniejącym zbiorem zasad projektowania i budowy

Projekt domku letniskowego obejmuje kilka etapów.

Etap 1. Wniosek właściciela

Właściciel terenu, który zaplanował kompetentne i stylowe wyposażenie terenu, kontaktuje się z firmą świadczącą usługi projektowania krajobrazu. Można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej, strony internetowej lub odwiedzając biuro. Personel udzieli informacji na temat składu projektu i szacunkowych kosztów różnych opcji. Konsultacje te są zazwyczaj bezpłatne. Na tym etapie realizowane jest zamówienie na projekt krajobrazu.

Etap 2. Prace przedprojektowe, pomiary topograficzne
Po otrzymaniu zamówienia specjaliści badają charakterystykę geograficzną osiedla i okolic. Podczas pierwszej wyprawy wykonywane są pomiary terenu i szczegółowe zdjęcia, badane są cechy reliefu.

 

Architekta krajobrazu interesuje wiele parametrów:

Teren przylegający do terenu. Obejmuje to pobliskie tereny zielone (lasy i plantacje), drogi dojazdowe, media, zbiorniki wodne.
Potencjalne źródła hałasu (kolej, autostrada).
Terytorium witryny. To jest skład gleby, głębokość wód gruntowych, drzewa i inna roślinność, róża wiatrów.
Budynki. Uwzględniono styl architektoniczny budynków, usytuowanie okien i drzwi.
Róża wiatrów to graficzne oznaczenie kierunków przeważających lub przeważających wiatrów. Pokazuje, gdzie na dany obszar najczęściej wpływają masy powietrza.

Etap 3. Analiza przedprojektowa

Na podstawie praktycznie uzyskanych danych przeprowadzana jest analiza przedprojektowa:

Analiza nasadzeń. Jeśli na terenie występują drzewa i krzewy, określa się ich stan.
Analiza oświetlenia. Pomaga zidentyfikować ogólny reżim oświetlenia, zacienione i nasłonecznione obszary osiedla.
Wyznaczenie stref zakazu lądowania. Wpływają na nie ukryte media (woda, gaz, kabel komunikacyjny lub kabel zasilający).
Podstawą do szkicowania będzie plan topograficzny i jego analiza. W tym momencie właściciel zawiera umowę z wykonawcą.

Etap 4. Projekt wstępny

Określenie przyszłego projektu odbywa się we współpracy między architektem krajobrazu a klientem. Specjalista, wyjaśniając życzenia właściciela i biorąc pod uwagę specyfikę krajobrazu, określa najbardziej atrakcyjne miejsca, porządkując w ten sposób strukturę terytorium. Kilka szkiców i szkiców projektu witryny jest wykonanych z różnymi koncepcjami stylistycznymi. Przed ostatecznym szkicem określone są preferencje klienta:

  1. Styl ogrodowy obejmujący wybór drzew, ziół, kwiatów i elementów dekoracyjnych.
  2. Rozkład obszarów funkcjonalnych.
  3. Możliwość przyszłych zmian (dodanie garażu lub wanny).
  4. Potrzeba oświetlenia i podlewania terenu.

Ostateczny szkic zawiera 2 rodzaje dokumentów:

Funkcjonalny plan zagospodarowania przestrzennego. Pokazuje lokalizację strefy rekreacyjnej, grilla, dziecięcych (zabaw) i ogrodów.

Etap 5. Plan generalny

Na podstawie wybranego i zatwierdzonego szkicu opracowywany jest ogólny plan zagospodarowania terenu i ulepszenia terenu, który zawiera:

Plan dendrologiczny (zawiera listę asortymentową), w którym wyszczególniono rośliny planowane do sadzenia. Wskazana jest wielkość dorosłych roślin, aby uniknąć problemów z oświetleniem terenu.
Plan zagospodarowania terenu (centrum i nasadzenia). Jest budowany w skali ze wskazaniem budynków i ogrodzeń, do których wykonywana jest oprawa.
Plan ulepszeń (rysunek wybicia). Określany jest kształt stref, ogrodów i ścieżek; rodzaj nawierzchni. Wskazano schemat budynków i systemów chodnikowych (w skali 1: 100 lub 1: 200) ze wszystkimi wymiarami.
Schemat układu pionowego. Wymagane, jeśli miejsce znajduje się na nierównej powierzchni (na zboczu). Schemat jest traktowany jako podstawa przy wykonywaniu robót ziemnych (na przykład przy układaniu tarasów); wskazuje różnicę wysokości.
Schemat oświetlenia. Latarnie wzdłuż ścieżek i przytulna oświetlona altana są nie tylko piękne, ale także praktyczne w ciemności.

Wniosek

Każdy właściciel intuicyjnie rozumie, jak chce widzieć swoją osobistą fabułę. Oczywiście lokalizację strefy rekreacyjnej i łóżek można zaplanować niezależnie, bez wydawania pieniędzy na projekt krajobrazu. Ale niewielu właścicieli zna specyfikę terenu, gleby i wód gruntowych, rozumie zawiłości nawadniania i drenażu. Nie biorąc pod uwagę drobnych szczegółów, po kilku sezonach można dostać zrujnowany ogród i ścieżki pokryte osadami mineralnymi.

Doświadczeni specjaliści pomogą ulepszyć strefę podmiejską, aby okolica domu stała się ulubionym miejscem do życia i wypoczynku. Efekt takiego robota zachwyci domowników przez długie lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *